Technologie

Věříme v pokrok, který se ukrývá v moderních technologiích

Náš výrobní závod disponuje moderními technologiemi a špičkovým vybavením, s nímž pracují zkušení odborníci. Proto se naši klienti mohou spolehnout, že jim vždy doručíme produkty, které splní jejich očekávání. Na co se při výrobě specializujeme?

Naší doménou jsou materiály budoucnosti. Jak vznikají?

  • Nejprve naneseme nanovlákna na vhodný nosič.
  • Poté zajistíme adhezi nanovlákenné vrstvy k substrátu.
  • Textilní materiály spojíme s nanovlákennou vrstvou práškovým lepidlem.
  • Vrstvy tvořené nanovlákny jednostranně nebo oboustranně zalaminujeme s textilními materiály.

Bariérové textilie, které vyvíjíme a neustále zdokonalujeme, jsou ve své podstatě třívrstvé nebo vícevrstvé textilní lamináty. Jejich vnější povrch tvoří běžné netkané materiály typu spunbond nebo meltblown, mezi něž vkládáme vrstvu submikronových vláken (nanovláken).

Mechanické propojení třívrstvých textilních laminátů nebo dvouvrstvých filtračních médií řešíme pomocí nanášení roztoku adheziva na substrát před jeho pokrytím nanovlákny, případně je jednostranně či oboustranně spojujeme práškovým adhezivem.

Využíváme laminační technologie, které nám pomáhají rozšířovat aplikaci nanovlákenných materiálů do různých průmyslových odvětví a finálních produktů. Naše materiály skýtají široké využití – nacházejí uplatnění ve stavebnictví, medicíně i domácnostech.

Kritickým parametrem využitelnosti filtračních médií s nanovlákennou vrstvou je zajištění dostatečné adheze mezi nosným médiem a nanovlákennou vrstvou. Důsledně dohlížíme na soudržnost vrstev, která zásadně ovlivňuje zpracovatelnost média do konečných produktů.

Výrobní technologie

Nanovlákna

Nanovlákna, se kterými pracujeme, jsou tisíckrát tenčí než lidský vlas. Obvyklý rozsah průměrů vláken se pohybuje mezi 100 – 500 nm. Díky tomu nanovlákenné vrstvy vynikají unikátními vlastnostmi:

  • velkým měrným povrchem
  • vysokou porozitou
  • malými rozměry pórů
  • možností aditivace, která spočívá v obohacení nanovláken biologicky aktivními látkami

Tyto vlastnosti definují přínos bariérových textilií a filtračních materiálů na bázi nanovláken, na jejichž výrobu se specializujeme. Miniaturní póry umožňují důsledné odfiltrování prachových i biologických nečistot velmi malých rozměrů, zatímco vysoká porozita zajišťuje dobrou propustnost těchto materiálů pro průnik vzduchu nebo kapaliny.

Zaujala vás nanovlákna? Více informací o nanovlákenných materiálech, jejich aplikacích a výzkumných záměrech realizovaných v souvislosti s nanovlákny naleznete na www.nafigate.com nebo www.nanoasociace.cz.

Výroba nanovláken

K výrobě nanovláken využíváme vyspělou průmyslovou výrobní technologii Nanospider™, která je založena na principu zvlákňování z roztoku polymeru v elektrostatickém poli (tzv. elektrostatickém zvlákňování).

Součástí vybavení naší laboratoře je zařízení určené pro vývoj nových materiálů a přípravu vzorků. Průmyslovou výrobu bariérových textilií, filtračních materiálů, nanovlákenných membrán a dalších nanovlákenných materiálů realizujeme pomocí několika strojů Nanospider™.

  • maximální pracovní šíře vláken je 1650 mm a maximální šíře nanovlákenné vrstvy činí 1600 mm
  • maximální zpracovatelný průměr návinu je 1200 mm
  • průměr dutinek na vstupu činí 76 mm a na výstupu 76 nebo 152 mm

Při průmyslové výrobě nanovlákenných materiálů pro bariérové textilie a filtrační materiály využíváme převážně polymery PA6 a PVDF. Samotná výroba probíhá v prostoru s třídou čistoty 8 dle ISO 14664, který je součástí našeho výrobního závodu.

Textilní lamináty

Naše bariérové textilie a filtrační média tvoří třívrstvé nebo vícevrstvé textilní lamináty, které obsahují alespoň jednu nanovlákennou vrstvu uzavřenou mezi netkanými textiliemi nebo tkaninami.

Nanovlákenná vrstva v našich laminátech je obvykle velmi tenká (plošná hmotnost mezi 0,05 – 1,0 g/m²). To znamená, že není uzpůsobena k mechanickému namáhání.

Je-li nanovrstva fixována na nosič, dramaticky se zlepší její mechanické vlastnosti. Stále ovšem hrozí poškození nanostruktury při dalším zpracování a užívání. Pouze oboustranné krytí citlivé nanovlákenné vrstvy zajistí dostatečnou odolnost pro její bezproblémové aplikace.

Laminace

Disponujeme technologií aplikující prášková lepidla ve formě granulátu (80-200 µm) či tavných sítěk. K následnému spojení vrstev dochází za zvýšeného tlaku a teploty.

Laminační linka od firmy Klieverik nám umožňuje vytvářet multivrstvy sandwichového typu a v závěrečném kroku též separovat produkt (membránu) od nosných materiálu. Díky tomu jsme Vám schopni dodat přesně to, co po nás požadujete.

Pracovní data laminační technologie:

  • maximální pracovní šíře 1800 mm
  • maximální zpracovatelný průměr návinu 1200 mm na vstupu a 800 mm na výstupu
  • průměr dutinek na vstupu 76 mm a na výstupu 76 mm

Řezání na podélné pruhy

Po laminaci vrstev ořežeme kraje materiálu a výsledný produkt uložíme do úhledného obchodního balení. Pokud si to klient přeje, rádi materiál nařežeme na pruhy různých šířek, abychom usnadnili jeho další zpracování.

Pracovní data formátovací technologie:

  • maximální pracovní šíře 1800 mm
  • maximální zpracovatelný průměr návinu 1200 mm na vstupu, 800 mm na výstupu
  • průměr dutinek na vstupu 76 mm, na výstupu 76 mm
  • minimální šíře pruhu 70 mm
  • maximální počet řezacích kotoučů 13
  • přesnost řezání +/- 1mm

V nanotechnologiích se vážně vyznáme

Věnujeme se výzkumu, vývoji a výrobě nanovlákenných textilií. Mezi naše silné stránky patří špičkově vybavené laboratoře, letité know-how a zkušení odborníci, kteří pro nás pracují. Za samozřejmost považujeme i fundovanou analytickou činnost.

Naše mise

Malé rozměry, velké výsledky

Jsou tak malá, že je lidské oko prakticky nevidí. Přesto nanovlákna nacházejí uplatnění v průmyslu, zdravotnictví, stavebnictví a řadě dalších oblastí. A my chceme jejich unikátní vlastnosti maximálně zúročit, abychom lidem usnadnili život.